Dnes je štvrtok, 08.december 2022, meniny má: Marína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nemocnice sa pripravujú na krízovú situáciu v zdravotníctve

november 24, 2022 - 17:15
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach v stredu zasadol Krízový štáb Košického kraja zložený zo zástupcov UNLP Košice, Detskej fakultnej nemocnice (DFN), VÚSCH, a.s., VOU, a.s., Nemocnice AGEL Košice Šaca, Železničnej nemocnice s poliklinikou Košice, Krajského operačného strediska Záchrannej služby Košice, Záchrannej služby Košice a zástupcov Košického samosprávneho kraja.
Foto: 
Svet Zdravia

Zástupcovia sa informovali o aktuálnej situácii vo svojich nemocniciach a o možnostiach vzájomnej spolupráce a pomoci, aby bola pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť aj v prípade, že lekári nestiahnu svoje výpovede. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Riaditeľ UNLP Košice uviedol, že v nemocnici podalo výpoveď 227 z 907 lekárov, čo je 25 percent zo 44 pracovísk. „Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach a tiež podľa inštrukcií z MZ SR,“ uviedol riaditeľ. Dodal, že v nemocnici budú k dispozícií urgentné pracoviská a Klinka úrazovej chirurgie. Zo zdravotníkov gynekologických a neonatologických pracovísk zatiaľ nikto výpoveď nepodal, čo znamená, že starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Kolaps môže nastať na Neurochirurgickej klinike, prípadné zásahy u pacientov riešia v rámci interných zdrojov. Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach, výpoveď podalo 53 percent lekárov. Zástupca DFN uviedol, že pri tom počte nemocnica nedokáže zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť o pacienta.

DFN a UNLP sa dohodli na pomoci univerzitnej nemocnici pri vytvorení anestéziologického tímu pre operačné výkony detských pacientov. Pomoc prisľúbili aj zariadenia, kde je nateraz situácia pokojná a priaznivá, ako Nemocnica AGEL Košice Šaca, Železničná nemocnica s poliklinikou Košice ako aj Východoslovenský onkologickú ústav a Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Krajské operačné stredisko Záchrannej služby Košice (KOS ZS) je pripravené navýšiť počet operátorov. V prípade potreby transportu neurochirurgických pacientov KOS ZS bude komunikovať ich transport s inými neurochirurgickými pracoviskami na Slovensku. Výpomoc prisľúbila aj Záchranná služba Košice, aby nemocniciam pomohli riešenia budú hľadať aj u súkromníkov.

- - Inzercia - -